четвртак, 31.03.2016. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 08:51
3
ПОГЛЕДИ

Колико су Руси ауторитарни

Статистички гледано, ни 1990. ни 2015. године није нађен емпиријски доказ за тврдњу о томе да међу Русима преовлађују ауторитарна и недемократска уверења – често је такве ставове подржавала већина Американаца
Аутор: Даница Поповићчетвртак, 31.03.2016. у 08:15

Није овде реч о томе јесу ли Руси ауторитарни – знамо да јесу. Многи ће рећи – шта је ту лоше? Ништа, ако волите ауторитарност, али није овде о томе реч.

Реч је овде о следећем: када Руса и Американца ставиш пред исту практичну дилему, колико ће се њихови одговори разликовати? Ко ће тада испасти већи недемократа, ауторитарац, или противник слободног тржишта?

Такво истраживање су већ два пута (1990. и 2015. године) спровела двојица економиста, Американац и Рус. Амерички део овог двојца чинио је Роберт Шилер, који је у периоду између ових истраживања постао нобеловац, док је руско место у двојцу заузео Максим Бојко, који је напустио Москву негде у време доласка Путина на власт и недавно постао професор на Харварду.

Шта је био циљ овог истраживања? Кажу, све је почело деведесетих година на једној конференцији у Москви, где су домаћини тврдили да ће Руси тешко прихватити реформе и слободно тржиште, јер је за њих то био (и остао) појам неправде и лоповлука. На то је будући нобеловац рекао – па и у Америци има много света који то исто говори. Хајде да упоредимо одговоре!

Речено – учињено. Направили су упитник, мудро се држећи изреке „Не питај људе шта мисле, него гледај шта раде”. Питања су, у ствари, тражила од испитаника да одговоре шта би урадили у конкретној ситуацији, или како би ту ситуацију оценили.

Ево примера. „У време празника цене цвећа често порасту. Је ли то праведно? Није, одговорило је 66 одсто Руса и 68 одсто Американаца, што је статистички занемарљива разлика. Али је занимљиво да је на слично питање које гласи: „Када једна локација постане привлачнија због тога што је изграђена нова железничка пруга, власници оближњих објеката често подижу њихову цену. Је ли то праведно?” – одговор је и код Руса и код Американаца био другачији него кад су их питали о цвећу. Сада је већина (57 одсто Руса и 61 одсто Американаца) оценила да је праведно да куће поскупе. Па се онда, ти, читаоче, питај, зашто су цвећари неправедни, а кућевласници праведни када раде исту ствар, када подижу цене зато што расте тражња?

Када су их питали: „Јесте ли чули за теорију која каже да је неједнакост нужно зло, које се не може искоренити јер би, када би држава изједначила дохотке сви постали сиромашни – пошто више нико не би имао подстицај да вредно ради?”, 55 одсто Американаца је одговорило: „никад чуо”, док је необавештених у Русији било знатно мање (23 одсто). А о томе да ли се слажу са овим ставом, да једнакост води сиромаштву, не слажу се ни једни ни други, у сличном проценту (око 60 одсто).

Ни на питање: „Ако светска цена кафе изненада порасте за тридесетак одсто, шта мислите, шта је узрок: велика суша, шпекуланти или нешто треће?”, није уследио очекивани одговор. Американци би већином (51 одсто) оптужили шпекуланте, а Руси – сушу (51 одсто).

Недемократска уверења заступа мањина, како у Русији тако и у Америци. Тек три одсто Руса и девет одсто Американаца мисли да људи не треба слободно да изражавају своја уверења, каква год да су, или да закони не треба да штите то њихово право. И када је реч о слободи медија, недемократска уверења су свуда у мањини, али су у недемократичности опет предњачили Американци.

Највећа разлика (41 проценти поен) откривена је када су питали: „Је ли боље живети у држави са чврстим поретком или је боље дозволити људима слободу, која може да доведе до деструкције самог друштва?” Американци би већином (65 одсто) изабрали слободу, а Руси би већином (76 одсто) били против такве слободе.

Статистички гледано, у највећем броју одговора није било значајних разлика, дакле, ни 1990. ни 2015. године није нађен емпиријски доказ за тврдњу о томе да међу Русима преовлађују ауторитарна и недемократска уверења – често је такве ставове подржавала већина Американаца.

Добро, откуд онда Американцима доходак од педесет пет хиљада, а Русима само осам хиљада долара по становнику? Ако разлика не потиче из ауторитарности руске душе, преостаје друга битна разлика: политички систем. Али, тај систем су Руси изабрали на слободним изборима, и сад није јасно: ако нису ауторитарни, зашто осамдесет одсто Руса подржава Путина и његов ауторитарни режим?

То је барем јасно. Кад владар растури све институције, најмање пропада онај поданик који буде у његовој близини. Сваки корак ближе – чиста ћар. И не знам зашто ми баш сад паде на памет Милан Кркобабић, председник партије пензионера, и његова одлука да његова партија и он лично подрже смањење пензија.

Сви смо ми Кркобабићи, хтедох да кажем. Разликују се само институције.

Професорка Економског факултета Универзитета у Београду

3

Коментари3
b3ebe
преостало Вам је 1000 карактера
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.

Капетан Кукапре 38 минута
@ Д. Поповић: "Кад владар растури све институције, најмање пропада онај поданик ... у његовој близини..." ...Претпостављам, да уважени професор, госпођа Поповић, корифеј неолибералне доктрине, полази од тезе, да је наравно Он растурио све институције и да је крив за све. Он, Путин, кога запад не може да смисли, за разлику од нпр. Јељцина који је био толико симпатичан док се онако (има снимак) пијан тетурао на пријему у Вашингтону и штипкао једну даму, Американку, за оно место где, неки мушкарци (знам их доста) воле да штипкају. Како се само неолиберални Клинтон слатко смејао томе и гле чуда, нико, ни један борац за људска права, ни једна тзв. "боркиња" у "слободном свету" није оптужио пијаног Јељцина за сексизам!? Да су се само нашли какви научници, макар и бивши Руси, да истраже и овај феномен, могли су доћи до закључка, да је то зато што је Јељцин исто тако пијан, радо потписивао распродају руских ресурса западу? Ако је Он растурио институције, онда верујете у Јељцинове институције?
slavkoпре 39 минута
Rusi nikada nisu bili učeni da misle svojom glavom. Uvek se slušalo nekoga gore. Taj je bio neke vrste bog koje je uvek u pravu. Kritike se nikada nisu trpele, nasilje prema protivnicima ruska je tradicija. Isto tako propaganda koja treba masu držati u zacrtanom pravcu. U takvim okolnostima slobodan um za vlast je više nego nepoželjan, čak i opasan. Pa su ljudi naučili da puno ne misle jer neko drugi misli umesto njih. Naučili su da trpe zbog sistema a kada ti status žrtve postane navika ti status žrtve počneš prihvačati kao jedini moguč i jedini normalan. Time je pojašnjeno mnogo toga u Rusiji.
subjektivno nije objektivnoпре око један сат
Sve do poslednjeg pasusa navodite, ne bas vesto, citaoca na tanak led. Time hocu da kazem predstavljate sebe kao nekog objektivnog koji sa strane analizira jedno istrazivanje medjutim u poslednjem pasusu pokazujete svu svoju pristrasnost i subjektivnost u cemu nema niceg lose, jedino, po mom skromnom misljenju, ne pristaje nekom ko se predstavlja kao objektivni analiticar drustvenih i ekonomskih fenomena. Vi postavljate retoricko pitanje "зашто осамдесет одсто Руса подржава Путина и његов ауторитарни режим?" na koje odgovarate primerom "Krkobabic" koji sa Putinom ima slicnosti kao Vi i Cipras ili prof. Begovic i Piketi. Ukratko, poredite neuporedivo. Prostor je ogranicen pa cu zavrsiti_: da li bi odgovor mogao da glasi - da vecina voli Putina zato sto vratio obraz Rusiji, poboljsao standard (stvorio srednju klasu koja je unistena 1917), ima viziju za buducnost, a sto se tice demokratije u nju cu verovati kad je budem video u Libiji, Iraku, Avganistanu, Siriji, Srbiji, ....

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Почетна / Погледи /

Претплата Оглашавање О нама Импресум Контакт Архива Правила коришћења Бизнис Клуб
Развој: Tehnicom Solutions

Пријавите се на нашу маилинг листу

* Обавезна поља